Saya Grup

SAYA GRUP

Sancak Ailesi, ticari yolculuğuna 1950’li yıllarda baba Abdulkerim Sancak öncülüğünde başladı. Anadolu’nun çeşitli illerinde faaliyetlerini sürdüren aile, iş ahlakı ve kalite anlayışıyla, çevresinde yüksek bir saygınlık kazandı.

Aile, potansiyelini daha geniş pazarlarda gerçekleştirmek düşüncesiyle, 1987’de İstanbul’a yerleşti ve Hedef Alliance’ı kurdu. Abdulrezzak Sancak ve kardeşlerinin de yönetiminde aktif rol aldığı şirket, kısa sürede ilaç dağıtımı alanında ulusal pazarda lider, uluslararası pazarda da önemli bir aktör konumuna geldi.

Abdulrezzak Sancak ve kardeşleri, uzun yıllara dayanan deneyim ve bilgilerini farklı sektörlerde de değerlendirmek amacıyla ve ülkemizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenecek, AR-GE, istihdam ve ihracata katkı vermek arzusuyla, 2006 yılında Saya Grup’u  kurdu. Folkart, Saya Grup’un ilk şirketi olarak aynı yıl kuruldu. 2007’de İstanbul’da Alpark marketler zinciri satın alındı ve gelen yoğun talepler üzerine 2010 yılında CarrefourSA’ya devredildi.

2011 yılında Hedef Alliance’la ortaklık sona erdirildikten sonra, Saya’nın girişimci felsefesi kısa zaman içinde yeni meyvelerini vermeye başladı. 2011’in başında Pharmactive kuruldu ve hemen ardından Volt’la Voltsan Grup bünyesine katıldı.

"İnsan"ı merkeze alan bir anlayışla büyüyen Saya, 2013-2015 yılları arasında çalışan sayısını yaklaşık 3 katına çıkardı.  2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 3000 kişi istihdam etmeyi, 2 milyar TL ciroya ulaşmayı ve bu cironun yüzde 15’ini ihracattan elde etmeyi hedefleyen Saya Grup, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 5’ini AR-GE’ ye, yüzde 0,5’ini de kurum içi eğitime ayırmaktadır.

İnsanlara faydalı olmayı temel amaç edinmiş olan Saya Grup şirketleri, yüksek hassasiyet gösterdiği, uyuşturucu ile mücadele, eğitime destek gibi konularda ses getiren sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmekte, sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya doğrudan destek vermektedir.

Saya Grup, günümüz iş dünyasında başarı için belirleyici olan, çağın gereklerine uyumun ve inovasyonun öneminin bilincinde olarak, üç ilke temelinde büyümektedir. Bu ilkeler, hayata pozitif bakmak, hızlı aksiyon almak ve verimlilik odaklı çalışmaktır.

Saya Grup, başarısını çok çalışmaya ve disiplinli olmaya, başarısının sürdürülebilir olmasını da tasarruf ve tevazuya verdiği öneme borçlu olduğunu hiçbir zaman unutmuyor.


FOLKART YAPI

Saya Grup’a hayat veren Folkart, “Hayat buna değer” sloganı ile ülkeye modern eserler sunarken, bir yandan ekonomiye değer katmakta, bir yandan da yatırımcısına kazandırmaktadır. Folkart’ın, insan yaşamına kalite, konfor getiren özgün ve prestijli projeleri, ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüştür. Folkart, Avrupa’nın en yüksek ikiz kulelerinden biri olan Folkart Towers ve Türkiye’nin en büyük ilaç fabrikalarından Pharmactive gibi yüksek standartlara sahip projelere de imza atmıştır.

Saya Grup’un “önce insan” anlayışı, Folkart’ta “iş güvenliği” kimliğine bürünmüştür.

Folkart, hayata geçirdiği sosyal ve kültürel projeleriyle de adından övgüyle söz edilen bir marka olmuştur. 800 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olan FolkArt Gallery, düzenlediği çağdaş sergilerle, sanatı geniş kitlelerle buluşturmaktadır.

Folkart, sanata verdiği bu önemi kendi eserlerine de taşımakta, yüksek teknolojiyle ve çevre dostu bir anlayışla gökyüzüne uzanan seçkin yapılarını, bir sanatçının estetik titizliğiyle inşa etmeye devam etmektedir.


VOLT ELEKTRİK MOTORLARI

Türkiye’nin en seçkin endüstriyel markaları arasında yer alan ve 1987 yılında kurulmuş olan Volt Elektrik Motorları, 2011 yılında Saya Grup iştirakleri arasındaki yerini aldı.

Saya Grup bünyesine katılmasıyla birlikte yapılmaya başlanan ve devam etmekte olan; AR-GE, kalite, inovasyon ve modernizasyon çalışmaları sonucu bugün Volt Motor, teknolojisi, ürün kalitesi, ürün çeşidi ve 45.000 m2’lik üretim alanında sahip olduğu kapasiteyle, Türkiye’nin lider elektrik motoru üreticilerinden biri haline geldi.

Türk Sanayiinde kullanılan elektriğin yaklaşık %70’i elektrik motorları tarafından tüketilmektedir. Volt Motor, ülkemizdeki enerji tüketimini düşürmek ve enerji verimliliğini arttırmak adına yaptığı AR-GE çalışmalarıyla, premium enerji seviyesi olan IE3 verim sınıfındaki elektrik motorlarını  piyasaya sunmaya başlamıştır. Super premium enerji seviyesindeki IE4 motorlarla ilgili olarak da uluslararası pazardaki işbirliklerini sürdürmektedir.

Volt Motor, global bir marka olma yolunda, TURQUALITY ve EFQM rehberliğinde ilerlediği mükemmellik yolculuğunda, 2020 yılına kadar sektör liderliğine ulaşmayı hedeflemektedir.


PHARMACTIVE İLAÇ

Pharmactive İlaç, “Ne mutlu bir derde derman olana” anlayışı ile Aralık 2010’da kuruldu.  Üretim tesisinin temelini 14 Şubat 2011 sevgililer gününde atan Pharmactive, 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla, yıllık 330 milyon kutu üretim kapasiteli bir fabrikayı ülkemize kazandırdı. 108 bin metrekare alana kurulu Pharmactive üretim tesisi, 42.500 metrekare kapalı alana sahip 1. etabı ile, Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesislerinden biridir. Tesis, 2. etap bittiğinde 80 bin metrekare kapalı alana çıkarak 550 milyon kutunun üzerinde üretim kapasitesiyle Avrupa’nın sayılı ilaç üretim tesislerinden biri olacaktır. Pharmactive, farklı terapötik alanlarda inovatif yaklaşımla geliştirdiği ilaçlarını, üstün kalite, hasta odaklı anlayış ve deneyimli ekibi ile, doktor, eczacı ve hastaların hizmetine sunmaktadır.

İlaç üretiminin gerektirdiği tüm özel koşullar göz önüne alınarak, uluslararası standartlarda inşa edilen fabrika, dünyanın en gelişmiş bina yönetim sistemleri ile donatılmıştır. Pharmactive, Şubat 2015 tarihinde Avrupa’nın en saygın otoritelerinden biri olan BfArM tarafından verilen ve dünya çapında prestiji olan Avrupa GMP sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ülkemizin geleceğinde büyük rol alacağı bilinciyle, Pharmactive bünyesinde kurulan PharmAR-GE, kazandığı AR-GE Merkezi statüsü ile üniversiteler, doktorlar ve eczacılarla işbirliği içinde klinik çalışmalar ve ürün geliştirme çalışmaları yürütmekte, sektöre yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Pharmactive, esnek üretim kabiliyeti ve yüksek üretim kapasitesine sahip tesisinde, yerli ve yabancı firmaların beklentilerine uygun olarak fason üretim hizmeti vermektedir.

Kendisine koyduğu, ülkemizin en büyük 5 eşdeğer ilaç firmasından biri olma hedefine emin adımlarla yürüyen Pharmactive, yüksek kalitede ilacı uygun maliyetlerle üreterek, gerek Türkiye gerekse dünyadaki hastalara umut olmaya devam edecektir.